Ten blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej »
Server staff
 
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · niepodległy.pl  
 

Internet, technologie2019.07.23 13:56

Polski przemysł zbrojeniowy - reaktywacja

 
 
Polski przemysł zbrojeniowy został sprzedany za grosze lub zlikwidowany w latach 90. Teraz nagle decydenci uświadomili sobie że w cywilizowanych krajach zbrojeniówka to koło zamachowe gospodarki.
 

Wczoraj minister obrony raczył ogłosić, że Polska podejmie wysiłek modernizacji swoich czołgów T - 72. Jest to chwalebna decyzja, lecz tu należy zapytać: Dlaczego dopiero teraz? Czy to będzie zaiste polska modernizacja czy idąc naszym nowym torem będziemy tylko jej wykonawcami?

Żeby sprawy postawić we właściwej perspektywie należy tu napisać, że w 1987 roku w polskim przemyśle zbrojeniowy pracowało ponad 200 tysięcy osób. Obecnie zatrudnienie w Polskiej Grupie Zbrojeniowej wacha się w okolicach 30 tysięcy osób. Daleko mi do megalomanii z czasów Gierka, nie twierdzę też, że wszystkie te zakłady były coś warte. Faktem jednak jest, że dzięki dzikiej reprywatyzacji ( żeby nie napisać, że był to sabotaż) zostaliśmy bez nowoczesnego sprzętu, bez fabryk i bez laboratoriów badawczych. Przeanalizujmy tą sprawę na przykładzie wymienionego czołgu T - 72.

 Jest to stara wersja, bo produkowana od początku lat 70. Czołg jest na tyle dobry, że nadal służy w wielu armiach świata. Pewnie wszyscy wiedzą, że na terenie Polski znajdowała się fabryka produkująca ten czołg, ale oczywiście poległa na polu reform gospodarczych. Teraz sytuacja wygląda tak, że Rosjanie używają T-72B3, który jest głęboką modernizacją ( generacja 3+ odpowiadająca technicznie naszym Leopardom). Swoją wersję T 72 mają Czesi, lecz oni, jako czołg podstawowy użyli T-72M1, czyli ostatniej wersji eksportowej tego czołgu. T-72M2 Moderna – to słowacka modernizacja T-72M1 swoje wersje mają też Białorusini a nawet Rumuni. Polska też starała się raz modyfikować posiadane T - 72. Wyszedł z tego PT-91 Twardy.

 W 1995 roku do jednostki w Żaganiu trafiły pierwsze PT-91 i były to właśnie klasyczne PT-91, które nie posiadały "termowizorów" a były jedynie wyposażone w noktowizory PCN i radiostacje R-173. W jakiś czas potem zaczęły napływać czołgi o odmiennej konfiguracji, które oznaczano mianem PT-91M które były wyposażone w "termowizory" izraelskie rodem z PCO, potem zaczęto również modernizować T-72A w wariancie ( M1) o najmłodszym rodowodzie, które po modernizacji do standardu PT-91M ( zdaje się pełna nazwa to PT-91M1A1 lub A2) dalej nie spełniają wymagań pod względem mobilności i siły ognia.

 Ogólnie sytuacja wygląda tak. Musimy rewitalizować T - 72 bo mamy ich ponad 700 sztuk i to one są podstawą naszych jednostek pancernych. Modernizację wykonają Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” SA, które do tej pory produkowały czołgi T-72 M1 oraz PT-91. Ponieważ w Polsce brak zaawansowanych zakładów badawczych, które zostały zlikwidowane, o czym już wcześniej pisałem, więc jesteśmy skazani na zakup podzespołów z innych państw, które posiadają technologie, która są wymagane w nowoczesnym czołgu. Jeśli wystarczy pieniędzy to możemy zakupić technologie od Brytyjczyków, Francuzów lub z Izraela. Nie kupimy nic od Rosjan a na koreańskie technologie nas nie stać.

Tak czy inaczej mimo szumnych zaleceń i deklaracji polityków zmodernizowany czołg polski będzie tylko z nazwy. Tak jest w sumie z całym wyposażeniem Wojska Polskiego. Sukcesem staje się wyprodukowanie karabinu. Możemy się pochwalić, że nowe helikoptery są wyprodukowane w Polsce, lecz ani helikopter ani fabryka, która je wyprodukowała nie są polskie. Polska jest tylko siła robocza i adres zakładu. Wiem, że wielu z Was to oburzy, ale pozwolę sobie na pytanie: Czy szał niszczenia post radzieckich zakładów zbrojeniowych naprawdę nam się opłacał? Czy nie można było wyposażyć istniejącą infrastrukturę w nowe technologie oraz maszyny i kontynuować dalej produkcję, jeśli nie na eksport to przynajmniej na własne potrzeby?

 

 
462 odsłony  średnio 4,7 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: zbrojenia, T - 72.
Re: Polski przemysł zbrojeniowy - reaktywacja   
SZS, 2019.07.23 o 15:21
Tak się zastanawiam, czy nie lepiej zamiast modernizacji (?) T-72, zająć się produkcją "Ludwikówki" wz.34.
Efekt będzie taki sam, a jakie oszczędności....
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polski przemysł zbrojeniowy - reaktywacja 
Markus, 2019.07.23 o 15:55
Racja no ale mamy 70 czołgów tego modelu i coś trzeba jednak z nimi zrobić. Klasyczny T - 72 to był całkiem dobry czołg jak na swoje czasy. Teraz można go doprowadzić do generacji 3+. Nie jest to cudo ale swoje zadania spełni. Czesi mocno nad nim popracowali T-72M4CZ i nie muszą Niemcom płacić za części tyle co my.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polski przemysł zbrojeniowy - reaktywacja   
SZS, 2019.07.23 o 21:37
Właśnie. Cóż mamy z nimi zrobić ? Dlatego przekucie ich na szable, byłoby niezłym rozwiązaniem.
Bo po co nam te czołgi ? Na Iran i Koreę Płn. trochę daleko, a na Rosję... Cóż. To lepiej już szable...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Ubeckie biografie
interesariusz → Markus
Re: Lewicówka
Markus → HADES
Re: Ubeckie biografie
Markus → interesariusz
Re: Ubeckie biografie
interesariusz → Markus
Re: Lewicówka
HADES → Markus
Re: Lewicówka
Markus → HADES
Re: Lewicówka
HADES → Markus
Re: Lewicówka
Lotna → GPS
Re: Lewicówka
GPS → Lotna
Re: Lewicówka
Lotna → Markus
Re: Lewicówka
Markus → Lotna
Re: Lewicówka
Lotna → Markus
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy.
Markus → Ikulalibal
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy.
Ikulalibal → Markus
więcej…