Ten blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej »
Server staff
 
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · niepodległy.pl  
 

Internet, technologie2019.08.26 21:40 21:57

Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy.

 
 
Walka w internecie trwa i nic nie wskazuje na to że szybko się zakończy. Z tego powodu warto dokładnie przyjżeć się główny aktorom tego spektaklu czyli trollom internetowym
 

Co to jest troll internetowy? To jest właściwe, choć trudne pytanie. To, co kiedyś nazywano trollem obecnie występuje w postaci agenta wpływu lub nawet tak ładnie nazwanego influensera.  Jakkolwiek taką osobę nie nazwiemy to jej działalność sprowadza się do płatnego świadczenia usług internetowych za określone dobra doczesne. Oczywiście istnieją też trolle społecznicy – są strasznie męczący, ale ludzi, którzy posuwają się do nawet najpodlejszych czynów w imię idei można w jakiś sposób zrozumieć.

Skąd ta zaraza się wzięła? Teoretycznie moglibyśmy cofnąć się daleko w czasie by szukać źródeł my jednak ograniczymy się do czasów, które są nam bliższe. W 1993 roku za pieniądze skręcone przez WSI powstała telewizja Polsat a zaraz po niej powstał TVN. Miały to być bastiony określonych poglądów w niepewnych czasach. Trzeba pamiętać zarazem, że w tych czasach Gazeta Wyborcza starała się uchodzić za obiektywne medium. Wymienione telewizje miały zapewnić tym, którzy mieli pieniądze kontrolę nad czwartą władzą.

Przełom nastąpił, gdy w nasze życie szerokim strumieniem wlał się Internet. My pierwszy raz z trollami zetknęliśmy się, gdy jak grzyby po deszczu powstawały fora internetowe a każda szanująca się partia starała się mieć w nich swój wpływ. W tych czasach PiS nie odgrywał jeszcze tak dużej roli a oś konfliktu przebiegała między SLD i PO. Trzeba też pamiętać, że to były inne czasy. Na portalach brylowały nazwiska z pierwszych stron gazet a ludzie ci dostawali dobre pieniądze za wypowiedzi. Dziś na portalach pisze, kto chce i nikt tym autorom nie płaci.

Tyle drogą wstępu. My z trollami i fabrykami trolli zetknęliśmy się przez przypadek. Kiedyś ja i paru znajomych byliśmy zarejestrowani na portalu GW a że reprezentowaliśmy poglądy niezgodne z oficjalną linią, więc staliśmy się bardzo szybko ofiarami ataków z wielu źródeł. To nas zaciekawiło. Tu pozwolę sobie na małą dygresję. Ponieważ większość z naszych ówczesnych działań mijało się z tym, co jest obowiązującym prawem, więc szczegółów nie będę opisywał.

Faktem jest, że dostaliśmy się w ten lub inny sposób na zaplecze paru największych portali. Tu czekała na nas niespodzianka, bo okazało się, że osoby, które tak zaciekle nas atakowały siedziały w jednym pomieszczeniu lub razem spędzały przerwy na papierosa. To były pierwsze farmy trolli. Każda licząca partia ich miała na stanie i każdy liczący się polityk, który chciał zaistnieć w Internecie musiał mieć takich pomocników. Korzystając z wszelkich dostępnych metod psuliśmy im zabawę. Byłoby też nieskromne gdybyśmy całą zasługę przypisali sobie. Było wielu innych – może nawet bardziej zasługujących na uwagę. Efekt był taki, że portale, o których piszę nie mogły sobie poradzić, więc najpierw wprowadzili komentarze tylko dla zalogowanych aż na koniec skończyło to się kontrolą w czasie rzeczywistym, ( czyli moderator musiał zatwierdzić komentarz przed publikacją), co zdławiło ruch w tych miejscach. Nieskromnie dodam, że kończąc akcje zostawiliśmy ślad na stronie ówczesnego prezydenta.

Oczywiście farmy trolli nie przestały istnieć. Żyją i mają się dobrze. Ostatnią, którą odwiedziliśmy funkcjonowała, jako firma testująca gry internetowe i podlegała jednej z firm z branży telekomunikacyjnej. Tak – teraz farmy trolli to nie jest tylko domena polityków i wywiadów obcych państw. Duże firmy też mają swoich „agentów wpływu”, którzy na zlecenie tworzą przychylną atmosferę dla danego produktu lub niszczą konkurencję.

W ostatnich dniach ścierają się dwie narracje, które sobie wcale nie zaprzeczają. Z jednej strony tzw. opozycja zastosowała metodę konia trojańskiego, czyli wprowadziła w szeregi zwolenników partii rządzącej swojego człowieka „Mała Emi”, która nawiązała kontakty i we właściwym momencie oddała swoje konto wraz ze wszystkimi prywatnymi informacjami. Jest to jedna metoda. Druga metoda to afera w Inowrocławiu gdzie poseł zorganizował sobie farmę trolli bazując na strukturach urzędu miasta.

Ja ze swojej strony mogę wam zagwarantować, że jest to tak po jednej jak po drugiej stronie tylko czubek góry lodowej. Prawda jest niestety taka, że w Internecie trwa walka i wszystkie chwyty są dozwolone, bo zwycięstwo na tym polu może mieć znaczący wpływ na wynik wyborów.

Oczywiście jedna strona będzie twierdziła, że Mała Emi wkręciła ministra i to w sumie prawie nie jego wina zaś druga będzie udowadniała, że w ratuszu w Inowrocławiu pracują wszyscy święci. Ja nie wierzę ani jednej ani drugiej stronie i jestem pewien, ( ponieważ kampania wyborcza toczy się na haki), że to nie są ostanie perełki, które zobaczyliśmy.

 

 
782 odsłony  średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Mała Emi, Inowrocław, trolle.
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy. 
GPS, 2019.08.26 o 23:22
"Co to jest troll internetowy? To jest właściwe, choć trudne pytanie. To, co kiedyś nazywano trollem obecnie występuje w postaci agenta wpływu lub nawet tak ładnie nazwanego influensera."

Ta definicja jest bez sensu, bo w/g niej wszyscy jesteśmy trollami. Każdy kto cokolwiek pisze w Sieci wpływa na innych, a przynajmniej chce wpłynąć. Gdyby nie chciał, to by swoich myśli nie upubliczniał, nikomu by o nich nie mówił. Dlatego zalecam trzymać się tradycyjnej definicji, a nie wymyślać nowe. Tradycyjna definicja ma sens.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy. 
Markus, 2019.08.27 o 00:02
Dobrze. To odpowiedz mi na jedno pytanie. Jak piszesz swoje wpisy to chcesz przekazać jakąś myśl lub ideę czy myślisz żeby komuś przysrać lub sprzedać jakiś towar?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy. 
GPS, 2019.08.27 o 00:13
Przysrywanie i wciskanie towaru, to też jest przekazywanie myśli lub idei. To tak jakby pisać, że trollowanie, to siedzenie przy komputerze. Ja w tej chwili trolluję - wpływam na czytelników, by spórobali znaleźć poprawną definicję.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy. 
Markus, 2019.08.27 o 00:22
Ja też trolluję starając się jak mogę najlepiej wykazać że tą dyskusję traktuję poważnie. Sorry ale Twoja filozoficzna argumentacja zwaliła mnie z nóg. Idę spać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy.   
Lotna, 2019.08.27 o 02:56
Ścierpła mi skóra, kiedy przeczytałam ten dziwoląg:
„influensera”

Podobnie, jak kiedyś, gdy usłyszałam „recyklink”, czy jakoś tam.

Ludzie!

Błagam, nie mordujcie języka polskiego! Polski i angielski - to dwa różne języki, przysięgam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy. 
interesariusz, 2019.08.27 o 09:49
Otóż to !!!!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy. 
Markus, 2019.08.27 o 10:18
Tu macie obydwoje racje. Ja też nie lubię gdy polskie słowa są dla jakiejś mody podmieniane przez słowa nawet nie angielskie ale ( przepraszam) z angielszczone. Niestety są słowa które przyjmują się bezpośrednio i nie mają polskiego odpowiednika. Oczywiście mogę coś wymyślić ale w takim wypadku musiałbym zastosować długą formę opisową.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy.   
Ikulalibal, 2019.08.27 o 10:50
//My pierwszy raz z trollami zetknęliśmy się, gdy jak grzyby po deszczu powstawały fora internetowe .(..)
W tych czasach PiS nie odgrywał jeszcze tak dużej roli a oś konfliktu przebiegała między SLD i PO.//

Czyli w jakich to było czasach? z tego co pamiętam czas powstania PIS i PO był prawie równoległy.(2001r) Co nie może dziwić skoro obydwie partie zorganizowały się na gruzach Akcji Wyborczej Solidarność.
I jak można mówić że PIS się nie liczył skoro właśnie to to powstały wymienione partie aby podzielić polityczną przestrzeń na "konserwatystów" i "liberałów"

//Faktem jest, że dostaliśmy się w ten lub inny sposób na zaplecze paru największych portali.//

Jednym słowem nie jest pan totalnym amatorem więc może napisałby pan
teks mniej zaangażowany politycznie za to instruujący czytelników w zakresie podstawowych technik internetowych.Nie jest bowiem tajemnicą że technologie internetowe pozwalają na precyzyjną diagnostykę "trollingu".
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy. 
Markus, 2019.08.27 o 11:24
Tekst jest mało polityczny bo jakkolwiek ja mam swoje preferencje to nie wszyscy znajomi / współpracownicy się z nimi zgadzają. Zasadniczo ingerowaliśmy tam gdzie nas zaczepiono bez względu na to jakie ten ktoś miał preferencje. Apogeum tej akcji przypada o ile pamiętam na 2003 rok.
Taki poradnik trudno napisać. Kiedyś namierzenie ip człowieka równało się namierzeniu go lub firmy. Obecnie jest to znacznie trudniejsze. Praktycznie możliwości wydobycia realnego adresu z firm takich jak FB lub Google mają jedynie służby oczywiście jeśli się nie posiada jakiegoś wejścia do nich (firm). Gdy już się namierzy trollownię to potrzebny jest obecnie fizyczny dostęp do ich urządzeń a to działanie nie jest legalne dlatego nie chcę go tu opisywać. Ostatnio koledzy ( ja już jestem prawie na emeryturze) otrzymali dostęp do jednej z takich firm dzięki po leasingowemu komputerowi którego dysk był źle oczyszczony ( to tylko przykład)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy.   
Ikulalibal, 2019.08.27 o 11:59
//namierzy trollownię to potrzebny jest obecnie fizyczny dostęp do ich urządzeń a to działanie nie jest legalne dlatego nie chcę go tu opisywać//

Chyba się nie zrozumieliśmy.Nie chodziło mi o "techniki hakerskie" a o całkiem legalne i często stosowane technologie monitorowania sieci.
Oczywiście z uwzględnieniem dystansu jaki oddziela znawcę od internetowego proletariatu.Z pańskich bowiem dywagacji można odnieść wrażenie że troling to żywioł,dopust boże i trzeba się z tym pogodzić.
Tymczasem jak instruują niekiepscy fachowcy +en.wikipedia.org jest to zjawisko na tyle kontrolowane że śmiało można odróżnić autentyczną sensacje powodującą w sieci wrzawę od tzw wrzuty.Można ustalić "źródło" owej wrzuty,ilość trolli uczestniczących w jej rozprzestrzenianiu i wogóle dużo pożytecznych rzeczy można ustalić.Jeśli oczywiście wezmą się za to fachowcy.
+www.youtube.com
+www.youtube.com

PS
Internet powstał jako specprojekt CIA nie po to aby miliardy durniów zamieszczało tam zdjęcia swoich kotów ale po to aby mieć jakiś wpływ na ludzkie opinie,nastroje i zachowania.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy. 
Markus, 2019.08.27 o 13:52
Jasne że masz racje ale tu się trochę nie zrozumieliśmy. Odróżnić fejk od prawdy, zorganizowaną akcję od dyskusji w 99% można. Złapiesz profile które rozsiewają fejki lub trollują. Tu trzeba też uwzględnić fakt że ci co polują na takich ludzi w dużym procencie wcześniej byli hakerami i znają mechanizmy od podstaw. Nawet dark web wbrew różnym gwarancjom da radę spenetrować.
Problem pojawia się później - gdy trzeba określony profil internetowy przydzielić do określonego człowieka lub organizacji. Dlatego teraz na większości dużych portali po za hasłem i loginem wymagają do logowania telefonów. Ale to też nie gwarantuje pełnej identyfikacji. Jednak mimo zaawansowanych narzędzi to jednak najsłabszym elementem danej farmy zawsze będzie element ludzki i tu wraca przykład konia trojańskiego lub operatora który oddaje twardy dysk na złom itd. No ale jak piszesz wiele pożytecznych rzeczy można po drodze ustalić i jeśli nie zwalczysz samego źródła do jednak możesz ograniczyć jego oddziaływanie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Ubeckie biografie
interesariusz → Markus
Re: Lewicówka
Markus → HADES
Re: Ubeckie biografie
Markus → interesariusz
Re: Ubeckie biografie
interesariusz → Markus
Re: Lewicówka
HADES → Markus
Re: Lewicówka
Markus → HADES
Re: Lewicówka
HADES → Markus
Re: Lewicówka
Lotna → GPS
Re: Lewicówka
GPS → Lotna
Re: Lewicówka
Lotna → Markus
Re: Lewicówka
Markus → Lotna
Re: Lewicówka
Lotna → Markus
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy.
Markus → Ikulalibal
Re: Trolle, farmy trolli i ich nadzorcy.
Ikulalibal → Markus
więcej…